nie!tabu

Cover image for Orientacja i tożsamość płciowa cz. 1
Damian Seksuolog
Damian Seksuolog

Opublikowano dnia

Orientacja i tożsamość płciowa cz. 1

Seksualność i tożsamość płciowa to złożone i różnorodne aspekty ludzkiego doświadczenia. Zrozumienie spektrum orientacji seksualnych i tożsamości płciowych jest kluczowe dla promowania akceptacji, empatii i szacunku. W pierwszej części omówię trochę teorii, w kolejnej o tym jak ważna jest akceptacja różnorodności orientacji oraz tożsamości seksualnej w społeczeństwie.

Spektrum orientacji seksualnych

Orientacja seksualna odnosi się do trwałych wzorców romantycznego lub seksualnego pociągu do osób określonej płci. Oto niektóre z głównych orientacji seksualnych:

  1. Heteroseksualność

    • Pociąg do osób przeciwnej płci. Heteroseksualne osoby identyfikują się jako kobiety lub mężczyźni pociągający osoby o płci przeciwnej.
  2. Homoseksualność

    • Pociąg do osób tej samej płci. Homoseksualne osoby, takie jak geje i lesbijki, odczuwają pociąg do osób tej samej płci.
  3. Biseksualność

    • Pociąg do osób obu płci. Biseksualne osoby mogą odczuwać romantyczny lub seksualny pociąg zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
  4. Panseksualność

    • Pociąg do osób niezależnie od ich płci lub tożsamości płciowej. Panseksualne osoby mogą być pociągane do ludzi z całego spektrum płciowego.
  5. Aseksualność

    • Brak odczuwania pociągu seksualnego do innych osób. Aseksualne osoby mogą mieć małe lub żadne zainteresowanie aktywnością seksualną, choć mogą odczuwać romantyczne pociągi.
  6. Demiseksualność

    • Pociąg seksualny pojawiający się dopiero po nawiązaniu silnej więzi emocjonalnej z drugą osobą.

Spektrum tożsamości płciowych

Tożsamość płciowa odnosi się do wewnętrznego poczucia własnej płci, które może, ale nie musi, odpowiadać płci przypisanej przy narodzinach. Oto niektóre z głównych tożsamości płciowych:

  1. Cisgender

    • Osoby, których tożsamość płciowa odpowiada płci przypisanej przy narodzinach.
  2. Transgender

    • Osoby, których tożsamość płciowa różni się od płci przypisanej przy narodzinach. Może obejmować osoby identyfikujące się jako mężczyźni, kobiety, osoby niebinarne, genderqueer itp.
  3. Niebinarny/Genderqueer

    • Osoby, które nie identyfikują się wyłącznie jako mężczyźni lub kobiety. Mogą odczuwać swoją tożsamość płciową jako mieszankę obu płci, ani jednej z nich lub jako coś innego.
  4. Agender

    • Osoby, które nie odczuwają przynależności do żadnej płci.
  5. Bigender/Pangender

    • Osoby identyfikujące się jako mające dwie lub więcej tożsamości płciowych.

🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈🏳️‍🌈

Najlepsze komentarze (1)

Zwiń
 
ona_bez_tabu profile image
Ona Bez Tabu

Dziękuję @damian_seksuolog za ten post ❤️‍🔥