Przyjaźń między kobietą a mężczyzną to temat, który od lat budzi kontrowersje. Dla jednych to coś naturalnego i oczywistego, dla innych – relacja skazana na porażkę, bo „prędzej czy później pojawią się uczucia”. Czy rzeczywiście można utrzymać czystą, platoniczną przyjaźń między osobami przeciwnej płci?
Jednym z najczęstszych argumentów przeciwników przyjaźni damsko-męskiej jest twierdzenie, że między kobietą a mężczyzną zawsze pojawi się romantyczne napięcie lub przynajmniej jedna ze stron zacznie czuć coś więcej. Wynika to z założenia, że naturalnym impulsem w relacjach między płciami jest dążenie do związku, a nie czysta przyjaźń.
Jednak badania psychologiczne pokazują, że choć przyjaźń damsko-męska może wiązać się z pewnymi trudnościami, to nie jest niemożliwa.
Kluczowe jest ustalenie jasnych granic i wzajemna szczerość.
Przyjaźń damsko-męska działa, jeśli:
•Obie strony są świadome swoich uczuć – jeśli jedno z przyjaciół zacznie czuć coś więcej, warto o tym porozmawiać i zdecydować, czy relacja ma sens w dotychczasowej formie.
•Nie ma ukrytych intencji – jeśli ktoś pod przykrywką „przyjaźni” liczy na coś więcej, to prędzej czy później doprowadzi to do rozczarowania.
•Partnerzy życiowi akceptują tę relację – jeśli któraś ze stron jest w związku, ważne jest, aby partner czuł się komfortowo z przyjaźnią swojej drugiej połówki.
Czy warto?
Przyjaźń z osobą przeciwnej płci może dawać wiele korzyści. Mężczyźni i kobiety często patrzą na świat w różny sposób, co pozwala zyskać nową perspektywę na wiele spraw. Dodatkowo, taka relacja może być wolna od konkurencji, jaka czasem pojawia się w przyjaźniach jednopłciowych.
A Ty? Wierzysz w przyjaźń damsko-męską? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
Najlepsze komentarze (0)