nie!tabu

Kochajsie.pl dla Kochajsie.pl

Opublikowano dnia • Oryginalnie opublikowano na kochajsie.pl dnia

Historia wibratorów: opowieść o przyjemności

Historia wibratorów to nie tylko opowieść o postępie technologicznym, ale także o kobiecej drodze do wolności i prawa do przyjemności. To inspirująca historia pokazująca, jak wiele zmieniło się w naszym podejściu do kobiecej seksualności – pełna odwagi, odkryć i coraz większej akceptacji.

Przypadkowe odkrycie

W latach 70. XX wieku Rachel Maines, młoda i ambitna absolwentka filologii klasycznej, przeglądała stare czasopisma w poszukiwaniu informacji o tradycyjnych dziewiarskich wzorach. Możecie sobie wyobrazić jej ogromne zdziwienie, gdy niespodziewanie natknęła się na reklamę wibratora z 1906 roku! To zupełnie przypadkowe odkrycie wzbudziło jej ciekawość i zapoczątkowało wieloletnie badania, które otworzyły przed nią – i całym światem – fascynujący, a przez długi czas pomijany rozdział historii kobiecej seksualności.

„Histeria” – choroba, której nie było

Przez wieki kobiety zmagały się z tajemniczą dolegliwością zwaną „histerią”. Już starożytni Grecy wierzyli, że przyczyną jest „wędrująca macica” – brzmi absurdalnie, prawda? Mimo to ta teoria przetrwała ponad dwa tysiące lat!

Lekarze stosowali różne metody leczenia, ale najbardziej skuteczną okazywał się… masaż intymnych okolic, który prowadził do tzw. „paroksyzmu histerycznego” – innymi słowy, orgazmu. Co ciekawe, przez długi czas nie uznawano kobiecego orgazmu za zjawisko seksualne, a jedynie za sposób na złagodzenie objawów „histerii”. A jeszcze bardziej niezwykłe jest to, że za te „terapeutyczne” wizyty płacili mężowie lub ojcowie pacjentek, nieświadomi prawdziwego charakteru zabiegów.

Rewolucja w gabinecie lekarskim

Do 1878 roku lekarze wykonywali te „zabiegi” ręcznie, co było męczące i czasochłonne. Nic dziwnego, że z entuzjazmem powitali wynalazek pierwszego elektromechanicznego wibratora! Urządzenie to reklamowano jako sprzęt medyczny „oszczędzający czas i energię lekarza”. Pomyślcie tylko – przed pojawieniem się wibratorów niektórzy medycy narzekali na zmęczenie po wykonaniu zaledwie kilku „zabiegów” dziennie!

W salonach piękności Heleny Rubinstein

Fascynującym rozdziałem tej historii jest pojawienie się wibratorów w ekskluzywnych salonach piękności. Helena Rubinstein, wizjonerka i pionierka nowoczesnej kosmetologii, wprowadziła do swoich salonów „masaże wibracyjne”. Pod przykrywką zabiegów poprawiających krążenie i ujędrniających skórę, jej klientki mogły doświadczać przyjemności w dyskretny sposób. To pokazuje, jak pomysłowe i zaradne potrafiły być kobiety w czasach, gdy ich seksualność była tematem tabu!

Od sprzętu AGD do ukrytej przyjemności

Trudno w to uwierzyć, ale w epoce wiktoriańskiej, kojarzonej przede wszystkim z pruderyjną i sztywną moralnością, wibratory były powszechnie reklamowane w katalogach dla gospodyń domowych. Znajdowały się tam obok mikserów i tosterów jako urządzenia do „masażu” i „relaksacji”. Ta sytuacja trwała do końca lat 20. XX wieku, gdy pojawienie się wibratorów w filmach dla dorosłych sprawiło, że temat stał się tabu, a urządzenia zniknęły z oficjalnej reklamy.

Feministyczna rewolucja lat 70.

Prawdziwy przełom nastąpił wraz z drugą falą feminizmu w latach 70. XX wieku. Kobiety zaczęły otwarcie mówić o swojej seksualności i prawie do przyjemności. Powstały pierwsze feministyczne sklepy z akcesoriami erotycznymi, gdzie można było nie tylko kupić wibrator, ale też porozmawiać o swojej seksualności w bezpiecznej, wspierającej atmosferze. To był moment, gdy kobiety wreszcie mogły głośno powiedzieć: nasze potrzeby i przyjemność są ważne!

Współczesność – świadoma przyjemność

Dziś wibratory są symbolem kobiecej niezależności i świadomej seksualności. Produkowane z bezpiecznych materiałów, przyjazne środowisku, dostępne w różnych kształtach i rozmiarach – służą już nie „leczeniu histerii”, ale świadomemu czerpaniu przyjemności z własnego ciała. Jako wykwalifikowana edukatorka w temacie akcesoriów erotycznych z wieloletnim doświadczeniem chętnie pomogę Ci w wyborze i doradzę, co najlepiej sprawdzi się dla Ciebie! Masz pytania? Napisz do mnie w DM na Instagramie lub na maila: kontakt@kochajsie.pl. 💕

Źródła:

Molenda, J. (2020). Gorszycielki. Dziewczyny, które łamały tabu i konwenanse.Wydawnictwo Znak.

Maines, R. (2011). Technologia orgazmu. „Histeria”, wibrator i zaspokojenie seksualne. Aletheia.

Comella, L. (2017). Vibrator Nation: How Feminist Sex-Toy Stores Changed the Business of Pleasure. Duke University Press.

Lieberman, H. (2017). Buzz: The Stimulating History of the Sex Toy.Pegasus Books.

Artykuł Historia wibratorów: opowieść o przyjemności pochodzi z serwisu Kochajsie.pl.

Najlepsze komentarze (0)