Jak uniknąć plagiatu?
Każdy twórca tworzący treści zobowiązuje się do przestrzegania przepisów dotyczących praw autorskich. W sytuacji ich naruszenia mówi się często o plagiacie, którego unikanie powinno być dobrą praktyką każdego twórcy.
My jako Administratorzy chcemy aby nietabu.pl było miejscem bezpiecznym i przejrzystym dla całej Społeczności. Dlatego zależy nam aby zarówno twórcy jak i inni Uczestnicy byli świadomi swoich praw oraz ewentualnych konsekwencji dotyczących naruszeń praw autorskich. Dlatego przygotowaliśmy praktyczne wskazówki jak uniknąć plagiatu, jak rozpoznać plagiat oraz co zrobić w przypadku podejrzenia plagiatu.
Czym jest plagiat?
Plagiat jest naruszeniem praw autorskich, poprzez wykorzystanie pracy innych osób bez ich zgody lub odpowiedniego oznaczenia i przypisanie jej wartości sobie. Jest to nic innego jak kradzież pracy innego twórcy. Przy czym odnosi się do wszelkich form określonych w ustawie o prawach autorskich (np. tekstu, grafiki, ilustracji, muzyki, danych statystycznych) i może dotyczyć zarówno całości jak i części.
Jakie można wyróżnić rodzaje plagiatu?
Uniwersytet w Bowdoin przygotował podział plagiatu na 4 główne rodzaje:
Bezpośredni:
Najbardziej rażący rodzaj plagiatu, osoba plagiatująca kradnie własność innego twórcy bez jego zgody i oznaczenia i przypisuje sobie autorstwo.Autoplagiat:
Ma miejsce w przypadku publikowania swojej własności, która już wcześniej została opublikowana bez większych zmian jako zupełnie nową bez jasnego oznaczenia. Może też dotyczyć sytuacji w której prawa autorskie zostały przepisane na inny podmiot (np. w przypadku zbycia praw autorskich).Mozaikowy:
Polega na publikowaniu pełnej treści składającej się z różnych fragmentów innych autorów, które są sklejane w całość i publikowane bez oznaczenia twórców. Często treści te są wklejone w treści autora, co powoduje, że jest on trudny do wykrycia.Przypadkowy:
Ma miejsce gdy autor nieświadomie wykorzystuje czyjąś pracę poprzez błędne oznaczenia autorów np. brak użycia cudzysłowów, oryginalnych źródeł czy wykorzystanie niepotwierdzonych treści.
Wskazówki do unikania plagiatu:
- Cytuj źródła: jeśli korzystasz z pracy, pomysłów, materiałów innych twórców oznaczaj ich zgodnie z wymogami polskiego prawa autorskiego. Brak oznaczenia może prowadzić do konsekwencji prawnych.
- Twórz oryginalne treści: twórz oryginalne, unikalne treści, zgodne z prawem autorskim. Twórz swoimi słowami. Pamiętaj, że granica pomiędzy inspiracją a plagiatem jest cienka. Kopiowanie innych twórców jest surowo zabronione!
- Poznaj swoje prawa i obowiązki: Nieświadomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania. Uczestnicy nietabu.pl powinni być świadomi przepisów dotyczących praw autorskich i ich przestrzegać.
- Świadomie wykorzystuj AI: weryfikuj treści generowane przez AI. Pamiętaj, że bezmyślne wykorzystywanie narzędzi takich jak np. chatGPT może prowadzić do nadużyć a konsekwencje ponosi autor.
- Sprawdzaj treści: jeśli nie jesteś pewien czy twoja praca nie narusza praw autorskich innego twórcy najprostszym sposobem jest wklejenie jej w przeglądarkę i sprawdzenie. Możesz też skorzystać z dedykowanych systemów antyplagiatowych.
Konsekwencje naruszenia praw autorskich:
- Najbardziej dotkliwą konsekwencją plagiatu jest odpowiedzialność karna. Może wystąpić w formie grzywny, ograniczenia wolności a nawet jej pozbawienia do 3 lat.
- Przeglądarka, wykrywając plagiat może ograniczyć wyszukiwanie tej treści poprzez nałożenie blokujących filtrów.
- Prawdziwy autor może żądać wycofania tej pracy, publicznych przeprosin czy zadośćuczynienia np. w formie finansowej.
- Spadek zaufania do twórcy, który dopuścił się plagiatu.
Jeśli masz podejrzenie, że praca może być plagiatem lub jesteś pierwotnym autorem a ktoś kopiuje Twoją pracę bez specjalnego oznaczenia zgłoś to do nas na adres e-mail: hej@nietabu.pl.